Daily Schedule

8:15 – 9:50

9:50 – 9:55

9:55 – 11:25

11:25 – 11:30

11:30 – 12:00

12:00 – 12:05

12:05 – 1:35

1:35 – 1:40

1:40 – 3:10

1st Period

Transition

2nd Period

Transition

Lunch

Transition

3rd Period

Transition

4th Period

1 Hour Delay Schedule

9:15 – 10:35

10:35 – 10:40

10:40 – 11:55

11:55 – 12:00

12:00 – 12:30

12:30 – 12:35

12:35 – 1:50

1:50 – 1:55

1:55 – 3:10

1st Period

Transition

2nd Period

Transition

Lunch

Transition

3rd Period

Transition

4th Period

2 Hour Delay Schedule

10:15 – 11:20

11:20 – 11:25

11:25 – 12:25

12:25 – 12:30

12:30 – 1:00

1:00 – 1:05

1:05 – 2:05 

2:05 – 2:10

2:15 – 3:10

1st Period

Transition

2nd Period

Transition

Lunch

Transition

3rd Period

Transition

4th Period

Wednesday Chapel Schedule

8:15 – 8:25

8:25 – 8:30

8:30 – 9:30

9:30 – 9:35

9:35 – 10:40

10:40 – 10:45

10:45 – 11:55

11:55 – 12:00

12:00 – 12:30

12:30 – 12:35

12:35 – 1:50

1:50 – 1:55

1:55 – 3:10

1st Period

Transition

Chapel

Transition

1st Period

Transition

2nd Period

Transition

Lunch

Transition

3rd Period

Transition

4th Period

Thursday Schedule

9:30 – 10:40

10:40 – 10:45

10:45 – 11:55

11:55 – 12:00

12:00 – 12:30

12:30 – 12:35

12:35 – 1:50

1:50 – 1:55

1:55 – 3:10

1st Period

Transition

2nd Period

Transition

Lunch

Transition

3rd Period

Transition

4th Period

Academic Coaching

After-School Academic Coaching begins at 3:15 p.m. and runs to 4:15 p.m. Please report promptly to the assigned teacher’s classroom. Teachers may change academic coaching days. Please contact the school or teacher about specific questions.

Bible Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
Mr. Donihue Monday
BLC
Tuesday
BLC
Thursday
BLC
Mr. Taylor Tuesday
Apologetics
Mr. Walton Mon Lunch
Bible 10, BLC
Tues Lunch
Bible 10, BLC
Wed Lunch
Bible 10, BLC
Thurs Lunch
Bible 10, BLC
Fri Lunch
Bible 10, BLC
Computer
Mr. Reiske Thursday
Comp Apps, DDM
English
Mrs. Messick Monday
Eng I, Eng II
Mrs. Ridley Wednesday
Eng III, Eng IV
Math
Mr. Donihue Monday
Algebra I
Tuesday
Algebra I
Thursday
Algebra I
Mrs. Magee Tuesday
Study Skills
Thursday
Algebra II
Mr. Trice Monday
Geom, PreCal, Calc
Thursday
Geom, PreCal, Calc
Health
Mr. Stonebraker Thursday
Science
Mrs. Haley Monday
Biology, Phys Sci
Mr. Jochum Monday
A&P, Chemistry
Wednesday
A&P, Chemistry
Friday
A&P, Chemistry
Social Studies
Mrs. Basar Monday
US 10, US 11
Mr. Donihue Monday
World History
Tuesday
World History
Thursday
World History
Spanish
Señor Leon Monday
Spanish I
Tuesday
Spanish II
Wednesday
Spanish III
Strategic Financial
Planning
Mr. Stonebraker Tuesday